• gokselice

Don McCullin


Şöyle der Don McCullin: 'Fotoğraf bana bir hayat verdi.. En azından bu hikayeleri hak ettikleri şefkat ve netlikle elimden geldiğince yüksek bir sesle ifade etmeye çalıştım. Meydan okumaya ihtiyacım var. En büyük korkum, artık hiçbir şey yapma tutkusu olmadan oturup pencereden dışarıya bakmak.’


Don McCullin 1935'te Londra'nın kuzeyinde yoksun ve zorlu bir bölgede doğdu. 1959'da cinayete karışmış bir Londra çetesi olan 'The Guvnors'un ilk fotoğrafını çekti ve aynı yıl 'Observer'da yayınlandı. Böylece basın fotoğrafçılığına adım atmış oldu. 1960'lardan itibaren, muhtemelen İngiltere'nin önde gelen savaş fotoğrafçılarından olarak, özellikle araştırmacı ve eleştirel gazeteciliğin en ileri noktasındaki 'The Sunday Times' için çalıştı, kariyerine savaş ve diğer insani felaketlerin fotoğrafçısı olarak devam etti. Unutulmaz, kasvetli ve üzücü görüntüleri dürüst yorumlarıyla sergiledi.


‘World Press Photo'dan iki ödül ve fotoğrafçılığa ömür boyu katkılarından dolayı ‘International Centre for Photography’ tarafından ‘2006 Cornell Capa Ödülü’ de dahil olmak üzere, yıllar boyunca pek çok ödüle layık görüldü.


Yayınlanmış kitaplarını gösteren ekteki videoyu sizler için hazırladık.

Belgesel filmini izleyebileceğiniz link: https://archive.org/details/dMcCullin

Websitesi: https://donmccullin.com


https://www.youtube.com/watch?v=5arYeuuQ2Ak&t=2s

34 views0 comments

Recent Posts

See All