• gokselice

Margaret Bourke-White


New York doğumlu fotoğrafçı, gazeteci, yazar ve sosyal aktivist Margaret Bourke-White, çeşitli üniversitelerde bilim ve sanat eğitimleri aldı. Pek çok 'ilk'e sahip, öncü bir foto muhabiri ve belgeselciydi: Life dergisinin ilk kadın ve ilk kapak fotoğrafçısı, Fortune dergisinde ilk kadrolu fotoğrafçı, II.Dünya Savaşı'nda savaş bölgelerinde çalışmasına izin verilen ilk kadın savaş muhabiri, Stalin’i gülümserken çeken tek fotoğrafçı, Sovyet endüstrisini fotoğraflamasına izin verilen ilk Batı'lı fotoğrafçı oldu.


Endüstri ve tasarım fotoğrafçısı olarak yolculuğuna başladı. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Hitler’in cehennemi olarak bilinen Erla ve Buchenwald'daki Alman toplama kampları, 1930'ların Rusya'sı, Alman endüstrisi, Amerika'nın orta batısındaki buhran ve kuraklığın etkisi, Güney Afrika’daki ırkçı sömürüler, Kore savaşı, Pakistan ve Hindistan'da Mahatma Gandhi'nin suikasta uğramasından kısa süre önceki son görüntülerini kaydetti.


Bourke-White, sadece iyi fotoğraf çekme hissiyle değil, olayları öne çıkarma hırsıyla hareket ediyordu, yorumlarında netti. Görselliğin dünyayı değiştireceğine inancı vardı. Life meslektaşları tarafından 'Yıkılmaz Maggie' olarak tanınan Bourke-White, 20. Yüzyıldaki kıyımlara, göç ve devrimlere tanıklık etti.


Belgelemek ve dünya tarihine değinmenin yanı sıra, dramatik ve etkili olayların görünmeleri gerekliliğine işaret etti. Güçlülerin trajedilerine ve adaletsizliklerine insani bir bakış açısıyla yaklaştı. Fotoğrafçıların cesur olabileceğini, kamuoyunu etkileyebileceğini, kadınların da kaliteli gazeteciliğe ve etkili fotoğraf denemelerine öncülük edebileceğini gösterdi.


67 yaşında vefat ettikten sonra Life dergisi yayınladığı anma sayısında şöyle yazdı: “Kamerası onu her yere götürdü, gelişmiş şehirlerden yerin derinliklerine kadar. Fotoğraf onun hayatıydı."


Margaret Bourke-White'ın 'Portrait of Myself', 'Moments of History', 'Purple Heart Valley', 'The story of Rockefeller Center', 'You have seen their faces', 'MBW photographer' gibi 11 kitabı yayınladı.


Ekteki videomuzda yer alan fotoğraflar, onun hayat boyu süren çalışmalarını temsil eden binlerce fotoğraftan sadece birkaçı..


Detaylı bilgi için, www.icp.org ve www.life.com adreslerine göz atabilirsiniz.


https://www.youtube.com/watch?v=mVhDmp6Mgg0

54 views0 comments

Recent Posts

See All