1.jpg

Ara'dan Yetmişyedi Yıl Geçti

Ara Güler

Ara Güler’in siyah-beyaz klasiklerini, foto-röportajlarını, ünlü portrelerini ve fotoğraflarla biyografisini bir kapak altında toplayan kapsamlı bir fotoğraf albümü.


88. yaşını geride bırakan Ara Güler’in, fotoğraf makinasını eline aldığı günden bugüne film şeridine sığdırdığı en iyi karelerin yer aldığı kitabın önsözü Fritz Gruber’a ait. Kitapta ayrıca, Ara Güler’in kendi ve fotoğrafa bakışı hakkında sözlerinden örnekler, ünlülerle yaptığı foto röportajlarını anlatan yazılarından alıntılar da yer alıyor. Sınırlı yazıya yer verilen kitapta Ara Güler fotoğrafının anlatım gücü hakim.


Fotografevi, tanıklığa devam eden büyük usta foto muhabiri Ara Güler’i, bir kez daha selamlıyor.


“Merhaba” Ara Güler.


Kitap Detayları:

23 x 32 cm | 221 sayfa | Siyah-Beyaz Baskı | Türkçe-İngilizce


Fotografevi Yayınları,

1. Baskı: Ağustos 2005

2. Baskı: Haziran 2006

3. Baskı: Ocak 2008

4. Baskı: Eylül 2014


Satış Fiyatı: 1200 TL (sınırlı sayıda stok)

2.jpg

Bir Göz, Bir Makine ve Gerçek

Ara Güler

Ara Güler bu kitapta, başkalarının objektifinden fotoğraflarla ve kendi ifadeleriyle yaşam öyküsünü anlatıyor. 


​Kitap, yaklaşık 20 yıldır büyük Usta’nın yanından ayrılmayan yardımcısı ve emektar dostu Fatih Aslan tarafından derlendi. 


“Ara Güler'i şimdiye dek, görüntülediği doyumsuz karelerle tanıdık ve belleğimize kaydettik. 'Bir Göz, Bir Makine ve Gerçek'te ise, Ara Güler'in estetik algısını, hayata bakışını geliştiren, anlatım metoduna ve kendisini ifadeye katkı sağlayan geçmişine uzandık. Usta, dünyayı kendi objektifinden bize yansıtırken; Kimlerle birlikte olmuş? Nerelerde bulunmuş? Nasıl bir süreç geçirmiş? Yaşamına kısaca göz atalım istedik” 

‘Editör’ün Notu’ bölümünden - Gölnur Cengiz

Kitap Detayları:

19 x 25,5 cm | 368 sayfa | Karton Kapak ve Şömiz | Türkçe-İngilizce | Tasarım: Serkan Erdoğan I 1.Baskı


Fotografevi Yayınları, Ağustos 2015

Satış Fiyatı: 325 TL

3.jpg

Beyaz Güvercinli Adam - Bir Dönemin Görsel Hikayesi / Ecevit

Ara Güler

Ara Güler’in Bülent Ecevit’in fotoğraflı biyografisini içeren “BEYAZ GÜVERCİNLİ ADAM - Bir Dönemin Görsel Hikayesi” adlı kitabı Fotografevi tarafından yayınlandı. 


Usta fotoğrafçı Ara Güler uzun süredir üzerinde çalıştığı, Bülent Ecevit’in 1960-1980 yılları arasındaki dönemini kapsayan fotoğraflı biyografisini kitap haline getirdi.


Ara Güler, BEYAZ GÜVERCİNLİ ADAM adlı foto-biyografisinde Türk siyasetine damgasını vuran Bülent Ecevit ekseninde 1960-1980 yılları arasındaki dönemde ülkenin içinden geçtiği anları ölümsüzleştirdi. Ustanın deklanşörüne takılan bu tarihi fotoğraflar sayesinde 27 Mayıs 1960 ihtilali, 1968 öğrenci ve işçi hareketi, 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan 1 Mayıs 1977 mitingi, Kıbrıs harekatı, seçimler, İsmet Paşa adeta bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçiyor. 


BEYAZ GÜVERCİNLİ ADAM foto-biyografisinin bunların yanı sıra ayrıca Ecevit’in hem bir “Başbakan” olarak çalışma odasında, Meclis’te, seçim otobüslerinin üstündeki anlarına hem de bir “insan” olarak evinde, eşiyle, kedisiyle, bazen mutlu bazen endişeli anlarına Ara Güler’in usta objektifinden önemli bir tanıklık sunuyor.


Ara Güler, 160 sayfalık BEYAZ GÜVERCİNLİ ADAM foto-biyografisinin önsözüne “Yazı ile değil de gözle görülür, doğrudan doğruya okuyucunun değerlendirmesine bırakılmış anlatım tarzı şüphesiz ancak fotoğraf yolu ile gerçekleştirilebilir… ve bu belki de tarihe en doğru bakış biçimidir. …çünkü yorumsuz ve uydurmasızdırlar” yazmış.


Kitap Detayları:

23 x 32 cm I 160 sayfa I Türkçe


Fotografevi Yayınları, Şubat 2007


Satış Fiyatı: 175 TL

17.jpg

Mayıs 68

Bruno Barbey

Duvarları sloganlar doldurmuştu: 

“ Yasaklamak Yasaktır”, 

“Alttakiler Tepeye”, 

“Engelsiz Yaşayın”… 

Bu, 1973 petrol krizi şokundan önce, dünyanın en zengin ülkelerinden birinde yaşayan gençliğin bir başkaldırışıydı.


Fotografevi; Magnum Photos’un önemli fotoğrafçılarından Bruno Barbey’in dünyaca ünlü çalışması Mayıs 68’i kitaplaştırdı.


Kitapta 1968’de Paris sokaklarında yaşananlara Bruno Barbey’in objektifinden tanık olacağız.


1968 olaylarının 40. Yılı dolayısı ile yayınlanan kitapta Bruno Barbey’in Fransa fotoğraflarının yanında 1968’in öncesinde ve sonraki birkaç yıl içinde Japonya ve Vietnam’da çektiği fotoğraflar da yer alıyor. Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak yayınlanacak kitapta Bruno Barbey’in metinleri, Ara Güler, Vedat Türkali ve Roni Margulies’in yazıları yer alıyor. 

Kitap Detayları:

23,5 x 30 cm I 183 sayfa I Türkçe-İngilizce-Fransızca I 1.Baskı

Fotografevi Yayınları, Mayıs 2008

Satış Fiyatı: 1050 TL (sınırlı sayıda stok)

28.jpg

Balkanlarda

Nikos Economopoulos

Magnum Photos’un dünyaca ünlü fotoğrafçısı Nikos Econompoulos’un 1995 yılında ilki yayınlanan ve fotoğraf tarihine kalacak kitaplar arasında sayılan albümü “In The Balkans” Fotografevi tarafından Türkçe-İngilizce olarak yayınlandı.


İlk baskısından farklı olarak, Nikos Econompoulos’un 1995’den sonra çektiği fotoğraflarla da zenginleştirilen kitapta 75 fotoğraf yer alıyor.


Yaklaşık olarak 1/3 oranında yenilenen kitabın boyutları da ilk büyültülerek 27,5 x 35 ebatlarına getirildi ve 164 sayfa yapıldı.


Kitap Detayları:

27,5 x 35 cm I 164 sayfa I Türkçe-İngilizce I 1.Baskı


Fotografevi Yayınları, Mayıs 2007


Satış Fiyatı: 590 TL

8.jpg

Barikat

Charles Emir Richards

​“Gezi her bir sesin çok önemli olduğunu ve iyi insanların da kazanabileceğini gösterdi. Benim için Gezi Parkı hareketinin temeli bu” Charles Emir Richards


Kitap Detayları:

21,60 x 27,95 cm | 80 sayfa | Renkli Baskı | Gri Mukavva, serigraf ve varak yaldız baskılı kapak | Türkçe-İngilizce I 1.Baskı I Tasarım: Ali Gürevin I Yazı ve röportajlar: Ece Esmer


Fotografevi Yayınları, Mayıs 2014


Satış Fiyatı: 150 TL

11.jpg

Fotocep 1

Ara Güler

Ara Güler’in siyah beyaz klasiklerini, şaşırtan renklilerini ve kendi cümlelerini bir kapak altında toplayan, cebe dünyaları sığdıran ‘Fotocep 1’ Fotografevi tarafından yayımlandı..


Kitap Detayları:

12,5 x 18 cm | 190 sayfa | Türkçe – İngilizce I 5.Baskı


Fotografevi Yayınları, Şubat 2015


Satış Fiyatı: 230 TL (sınırlı sayıda stok)

12.jpg

Fotocep 2

Bruno Barbey

Fotografevi’nin Ara Güler’in fotoğraflarından oluşan bir seçkiyle başladığı “Fotocep” serisi Magnum Photos üyesi dünyaca ünlü fotoğrafçı Bruno Barbey ile devam ediyor. Kitapta, Barbey’in, dünyanın çeşitli yerlerinde 1960’lardan günümüze kadar çektiği 120 fotoğraf yer alıyor.


“Dünyaya ve üstünde yaşayan insanlara ilgiyle beslendiğinden, Bruno Barbey’in yapıtlarına nasıl yaklaşırsanız yaklaşın hep gücünü ve anlamını koruyacaktır.”

HERVÉ LE GOFF (Kitabın önsözünden)


“Fotocep 2”, Fransa’da dünyanın önemli fotoğrafçılarının seçkilerinin yer aldığı “Photo Poche” serisi örnek alınarak gerçekleştirildi.


Kitap Detayları:

12,5 x 18 cm I 190 sayfa I 1.Baskı I Türkçe-İngilizce-Fransızca


Fotografevi Yayınları, Mayıs 2012

Satış Fiyatı: 160 TL

13.jpg

Fotocep 3

Nikos Economopoulos

FOTOGRAFEVİ’NİN “FOTOCEP” SERİSİ NİKOS ECONOMOPOULOS İLE DEVAM EDİYOR


Fotografevi, Ara Güler ve Bruno Barbey’den sonra FotoCep serisine Magnum Photos üyesi dünyaca ünlü fotoğrafçı Nikos Economopoulos ile devam ediyor. FotoCep serisinin bu 3. kitabı, Economopoulos’un ağırlıklı olarak Türkiye, Balkanlar ve Kafkaslar’da çektiği klasikleşmiş SB fotoğrafları ile son dönemlerde dünyanın çeşitli coğrafyalarında çektiği renkli fotoğraflardan oluşan kitapta, Economopoulos ile yapılmış kapsamlı bir söyleşi de yer alıyor.


“Belli bir projeyi kesin sınırlar içinde izlemek benim görsel deneyimimi kısıtlıyor. En çok ilgimi çeken, etraftaki bir şeyin beni şaşırtması, fotoğraflamaya karar verdiğim şeylerin kesinlikle çarpıcı olması. Amacım, görsel deneyimler edinirken bazen bu deneyimleri imgelere dönüştürebilecek konumda olmak. Bu, gerçeklikle, beni saran bu dünyayla oyun oynamaya benziyor. Belki de bu tavır sanatçılığa daha yakındır, ama bana sanatçı veya foto muhabiri gibi bir kimliğin yakıştırılmasına pek de aldırmıyorum. Gündelik görsel olayların içine olabildiğince sık dalabilmek en büyük derdim, çünkü bu bana büyük mutluluk veriyor.” Nikos Economopoulos


Kitap Detayları:

12,5 x 18 cm | 192 sayfa | Renkli - Kuşe | Karton kapak | Türkçe-İngilizce


Fotografevi Yayınları, Ocak 2013


Satış Fiyatı: 160 TL

14.jpg

Fotocep 4

Werner Bischof

Fotografevi’nin dünyaları cebe sığdıran 'Fotocep' serisi, Werner Bischof ile devam ediyor.

Fotografevi, FotoCep serisine; Ara Güler, Bruno Barbey ve Nikos Economopoulos'dan sonra, yine dünyaca ünlü bir fotoğrafçıyı, Magnum Photos üyesi Werner Bischof'u da ekledi.


Fotocep serisinin bu 4. kitabı, Bischof’un 1935-1953 yılları arasında dünyanın çeşitli coğrafyalarında çektiği klasikleşmiş siyah-beyaz ve renkli fotoğraflarından oluşuyor.


Türkçe-İngilizce-Almanca olarak üç dilde hazırlanan ve yaklaşık 80 fotoğrafın bulunduğu kitabın önsözü, Bischof'un yakın dostu Ara Güler'e ait.


"Fotoğraf, dört köşe bir çerçevenin içinde sadece bir dünyanın tarifini yapan bir döküman parçası değildir. İçinde bir his, bir sevgi vardır. Onun için Werner Bischof fotoğraflarına dikkatle bakmak lazımdır. İçlerinde rüzgarlar eser, size bir memleketin kokusunu getirir." 

Ara Güler


Kitap Detayları:

12,5 x 18 cm | 175 sayfa | Karton kapak | Türkçe-İngilizce-Almanca | Tasarım: Serkan Erdoğan I 1.Baskı


Fotografevi Yayınları, Mayıs 2015 


Satış Fiyatı: 160 TL

4.jpg

Tarlabaşı "Ayıp Şehir"

Ali Öz

Yılların fotoğrafçısı Ali Öz, iki yıl boyunca Tarlabaşı’nı mesken tuttu. Kentin ve semtin yaşadığı “imha/iptal” sürecini objektifiyle belgeledi. Sokak sokak, insan insan...

Öz, gece-gündüz, yaz-kış yazgılarına tanık olduğu, yaşamlarına eşlik ettiği Tarlabaşı’ndan yaklaşık 30 bin kareyi tarihe not düştü.

Kitapta yer alan 145 fotoğrafa Feyyaz Yaman, Hakan Bıçakcı, Prof. Dr. Cevat Geray ve Petek Çırpılı’nın yazıları eşlik ediyor.

Şehrin, semtlerin, sokakların, insanların uğradığı ayıp ve kayıpların tanıklığını «TARLABAŞI “AYIP ŞEHİR”» albümünde bulacaksınız...

Kitap Detayları:

30 x 23,5 cm | 176 sayfa | Renkli Baskı | Türkçe-İngilizce

Fotografevi Yayınları, Mart 2013

Satış Fiyatı: 370 TL (sınırlı sayıda stok)

6.jpg

Italian Shadows

Bala Atabek - Marsha Franco

Güçlü kontrastlar ve ışık patlamalarıyla dolu, ışığın ve gölgelerin de adeta birer karakter olarak yer aldığı fotoğraflar, nostaljiyle modernliğin arasındaki kendine özgü çizgide meraklı gözlerle buluşuyor. Küçük detaylardan görkemli İtalyan mimarisine, dar ara sokaklardan kim olduğu meçhul kişilere, farklı bir dünya Italian Shadows’un sayfalarında keşfedilmeyi bekliyor.


Italian Shadows’da, ilk fotoğraf kitabını çıkaran iki genç sanatçının, Bâlâ Atabek ve Marsha Franco’nun gözünden İtalya’yı pek de alışık olmadığımız bir şekilde, siyah-beyaz karelerde görme fırsatını buluyoruz.


Kitap Detayları:

15 x 17 cm | 80 sayfa | Türkçe-İngilizce | 1.Baskı


Fotografevi Yayınları, Aralık 2013 


Satış Fiyatı: 150 TL

30.jpg

14 Şehir Rio

Niko Guido Projesi

Niko Guido’nun önderliğinde 14 fotoğrafçının, dünyanın 14 şehrini, 14 gün boyunca o şehirden biri gibi yaşayacağı ve sokak fotoğrafları çekeceği “14 Şehir, 14 Gün, 14 Fotoğrafçı” projesinin ilk durağı Rio’ydu. 

Kitap: Aslı Atalay, Aysim Altay, Canan Erenmemişoğlu, Esra Öztürk, Ezgi Sezgin, Halenur Yıllı Diricanlı, Harika Akad, Jasmin Traub, Mehmet Geylan, Nazan Sürmeli, Nilgün Akpınar, Sertan Tiryaki, Yeşim Sayınsoy, Zeynep Banu Ergin’in siyah-beyaz temalı fotoğraflarından oluşuyor.


Kitap Detayları:

30 x 24 cm | 96 sayfa | Siyah-Beyaz baskı | Bez Cilt- Sert Kapak | Türkçe-İngilizce I Tasarım: Savaş Çekiç I 1.Baskı

Fotografevi Yayınları, Nisan 2014 


Satış Fiyatı: 125 TL

29.jpg

Foto Muhabiri - Ara Güler'in Hayatını Anlatan Kitap

Nezih Tavlaş

Nezih Tavlaş’ın, fotoğrafın efsane ismi Ara Güler’in hayatını anlatan bu kitabında sayfalar akarken alttan da Türkiye’nin 80 yıllık tarihi geçiyor. Kitap, savaşlar, darbeler, medeniyetler, facialar ve dünyanın kaderini değiştiren insanlar ardında koşuşan Ara Güler’in yaşam boyu karşılaştığı inanılması güç öyküleri akıcı bir üslupla sunuyor. Usta Ara Güler’in her zaman doğru yer ve doğru zamanda olabilmek için nasıl çalışıp didindiğinin ve nasıl bir bedel ödediğinin de tanığı bu sayfalar.


Dünya üzerinde fotoğraftaki gerçeklik akımının temsilcileri Alfred Stieglitz, Ansel Adams, Edward Weston, Henri Cartier Bresson ve Paul Strand’ın ardından Türkiye topraklarında yetişen Ara Güler büyük yankı uyandıran foto-röportajlarında, objektifinin odağına hep insanı oturttu. Ama insanı var olduğu gerçeklikten koparmadan aynı oranda da estetik bir biçimde fotoğraflayarak bu efsane isimlerin arasında hak ettiği yeri aldı. Kitabın her sayfasında, Ara Usta’nın hayata bakışındaki o müthiş “sense of humour” hissedilecek, beyinlerimize kazınan unutulmaz karelerinin de aslında hiçbir şekilde şans veya rastlantıyla oluşmadığı görülecek.


Ara Güler’in doğduğu günden bugüne kadar tanık olduğu olayları kronolojik bir sırayla anlatan “Foto Muhabiri” adlı kitabın sonunda Büyük Usta ile yapılan bir söyleşi ve aile albümünden fotoğraflar yer alıyor.


Kitap Detayları:

13 x 21 cm I 337 sayfa I Türkçe


Fotografevi Yayınları, Ağustos 2009


Satış Fiyatı: 135 TL (sınırlı sayıda stok)

18.jpg

Vefa

Burcu Göknar

Bir zamanlar futbolun “4 büyükleri” arasında yer alan ve 100. kuruluş yıldönümünü sessiz sedasız kutlayan Vefa Spor Kulübü, belgesel fotoğrafçı Burcu Göknar’ın iki yıllık yoğun çalışması sonucu bir fotoğraf albümüne dönüştü.


“Vefa” adlı kitapta, halen İstanbul Süper Amatör Küme’de mücadele eden Vefa Futbol Takımı’nın bugününe tanıklık eden 77 siyah beyaz fotoğraf yer alıyor. Ayrıca Simon Kuper ve Kıvanç Koçak’ın da kitaba renk katıyor.


Kitap Detayları:

24 x 28 cm | 128 sayfa | Siyah-Beyaz Baskı | Karton Kapak | Türkçe-İngilizce


Fotografevi Yayınları, Nisan 2010


Satış Fiyatı: 125 TL

21.jpg

Bozkırda

Hürü Kaya

Hürü Kaya, bu çalışmasında doğup büyüdüğü ve yaşamına tanıklık ettiği bozkırı ve insanlarını gösteriyor. Bozkırın derin sessizliği, uçsuz bucaksızlığı, sadeliği, yazının kavurucu güneşi, kışının ayazı, ayın doğuşu, sarı savanları ve insanları Kaya’nın objektifinden bir iz, bir tanıklık oluşturuyor.


Kitap Detayları:

23 x 24,5 cm I 119 sayfa I Karton kapak I 1.Baskı


Fotografevi Yayınları, 2008


Satış Fiyatı: 115 TL

22.jpg

1994

Kamil Fırat

Fotoğrafçı içinde yaşadığı ve tanıklık ettiği dünyayı bazen nesnelerin düz anlamlarıyla, bazen de metaforlarla anlatır.

“1994” içinde yaşadığımız zamanın, sosyal siyasal olaylarına bir metafor üzerinden bakıyor. Üzerinden bakılan “metafor” çok katmanlı ve çok anlamlı okumalara olanak tanımakta.

Kamil Fırat, 1994 yılında gerçekleştirmiş olduğu “kb’nin kent düşleri” isimli gösterinin 3. bölümünde, yaşadığımız ülkenin geleceğine dair bir öngörüde bulunarak, bugün “1994” adıyla çıkarılan kitaptaki fotoğrafları üretmişti.


Kitap Detayları:

23,5 x 32,5 cm I Kutulu ve karton kapak I Kırımlı tasarım


Fotografevi Yayınları, 2007


Satış Fiyatı: 125 TL

33.jpg

İstanbul

Sabit Kalfagil

Mayıs 2017’de aramızdan ayrılan Prof.Dr. Sabit Kalfagil’in objektifinden 60’lı-70’li yılların İstanbul’u ....


‘Sıradan bir gözün gördükleri ile bir fotoğrafçının görüntüye dönüştürdükleri birbirine hiç benzemez. Örneğin bir vakitlerin pis kokan Haliç’ine benim fotoğraflarımda hiç rastlamazsınız. Oysa bazı dostlar fotoğrafı objesine çok bağımlı sayarlar ve derler ki ‘Fotoğraf objesini aşamaz’. Yani tıpkı sokaktaki adamın düşündüğü gibi güzel fotoğraflar güzel sahnelerden, güzel modellerle çekilir. Oysa nice pis ortamdan nice hurdalıktan dünya güzeli fotoğraflar çıkar da güzel sahneler fotoğraf vermeyebilir.’


Kitap Detayları:

33 x 29 cm | 216 sayfa | Şömizli Sert Kapak


Fotografevi Yayınları, Aralık 2008


Satış Fiyatı: 450 TL (sınırlı sayıda stok)

16.jpg

Ne Janti Abimizdin Sen

Kolektif

“Dostlarından Necati Abacı’ya Armağan”

2004 yılının Temmuz ayında zamansız yitirdiğimiz ünlü çizer, sanatçı Necati Abacı için yakın dostlarının oluşturduğu bir çalışma grubuyla başlayan kitap hazırlığı; yazar, çizer, dost ve ailesinden oluşan 97 kişinin katkılarıyla sonuçlandırıldı. Türk sanat yaşamının iz bırakmış sanatçısı Necati Abacı, “Ne Janti Abimizdin Sen” anı kitabıyla, dünyalarını paylaştığı dostları, ailesi ve arkadaşları tarafından bir kez daha anılıyor. İçinde 111 adet görsel malzemenin yer aldığı kitapta, usta çizer Necati Abacı’ya ait 56 adet orijinal eser, sanatçı dostlarının Abacı için çizdikleri 15 ayrı çizim ve 40 adet anı fotoğrafı bulunuyor.


Kitap Detayları:

17 x 24 cm | 220 Sayfa | Siyah -Beyaz Baskı | Birinci Baskı


Fotografevi Yayınları, Mart 2005


Satış Fiyatı: 40 TL

Tutanak.jpeg

Tutanak

Yavuz Selim Senemoğlu

Bir reklam çekimi için gittiğim Doğu Anadolu'nun kuş uçmaz kervan geçmez köylerinden birinde tanışıp dost olduk H.K. amca ile... Bir gün dayanamayarak laf atmış, ‘Dayı maşallah vallahi. Allah herkese senin gibi yaşlanmayı nasip etsin.’ demiştim. Cevap vermeden sadece gülümsemiş, beni yanına çağırarak karşısına oturtmuştu. Eliyle alnındaki kırışıklıkları gösterip, onların daha da artmasına sebep olan bir ifade takınarak başladı konuşmaya. “Allah bu ruhun yaşadıklarını, bu gözlerin görüp, bu kulakların işittiklerini kimseye yaşamayı nasip etmesin!” Afallamıştım. O kadar büyük acıyla ve dolu gözlerle duruyordu ki karşımda, ne diyeceğimi bilememiştim. Merakıma yenik düşerek neden öyle söylediğini sorduğum an başladı ‘TUTANAK'ın olağanüstü hikayesini anlatmaya..


Kitap Detayları:

13 x 21 cm I 128 sayfa I Türkçe I 1.Baskı


Fotografevi Yayınları, Aralık 2020


Satış Fiyatı: 70 TL

Zelzele.jpeg

Zelzele

Yavuz Selim Senemoğlu

Post–Apokaliptik roman Zelzele'de, olası büyük Marmara depremi sonrası hayal edebileceklerinizden fazlasını bulacaksınız..

"Duman dağıldıkça geriye korkularım, yalnızlığım ve geçmek bilmeyen zamanla kalmıştım yol kenarında bir başıma. Yaklaşık yirmi beş dakikalık bir bekleyişin ardından gaz pedalının üzerinde titreyerek duran ayağım sanki daha fazla bu şekilde kalamayacağını anlatır gibiydi. El frenini sarmalayan deri, avuç içimdeki tuzla birleşip etimi yakıyordu. Yola koyulma vakti gelmişti."

Kitap Detayları:

13 x 21 cm I 112 sayfa I Türkçe I 1.Baskı


Fotografevi Yayınları, Eylül 2020


Satış Fiyatı: 65 TL

Karnaval.jpeg

Karnaval

Yavuz Selim Senemoğlu

Fotografevi yayınlarından çıkan ilk roman, Türkiye'nin ilk izlenebilir romanı Karnaval.


Yavuz Selim Senemoğlu'nun yazarlığını ve yapımcılığını üstlendiği ilk "izlenebilir" roman Karnaval'ı okurken karşınıza çıkacak olan QR kodlarını cep telefonu kameranızla okutarak romana özel çekilen videolara ulaşacak ve tasvir edilen mekanların gerçek görüntüleriyle hikayenin belirli anlarını müzik eşliğinde izleyebileceksiniz.

Edebiyat ve sinemayı harmanlayarak yaratılan bu konseptle, okura yepyeni bir okuma deneyimi kazandırılması hedefleniyor.


Kitap Detayları:

13 x 21 cm I 184 sayfa I Türkçe I 1.Baskı


Fotografevi Yayınları, Kasım 2019


Satış Fiyatı: 60 TL

20.jpg

Arabesk

Haluk Çobanoğlu

Belgesel ve haber fotoğrafçısı Haluk Çobanoğlu’nun, dokuz yıldan beri sürdürdüğü belgesel fotoğraf projesi ‘Arabesk’, Fotografevi Yayınları tarafından yayımlandı.

Kitap Detayları:

20 x 27 cm | 192 sayfa | Sert Kapak | Türkçe – İngilizce I 1.Baskı

Fotografevi Yayınları, 2007

Satış Fiyatı: 180 TL (sınırlı sayıda stok)

9.jpg

Se Fossi Fuoco (Ateş Olsam)

Çağdaş Torbacıoğlu

Kendisi de bir Darüşşafakalı olan Çağdaş Torbacıoğlu’nun Darüşşafaka’daki yaşamı fotoğrafladığı “Se Fossi Fuoco” (Ateş Olsam) adlı kitabı Fotografevi Yayınları’ndan çıktı. Kuşe kağıda basılı 148 sayfalık siyah-beyaz kitapta Haydar Ergülen’in “Darüşşafaka: Bir Rüzgar Koridoru” ve Merih Akoğul’un “Fotoğraf; Ömrün Dili” başlıklı yazıları da yer alıyor.


“Bilmeyerek girdiğim bu yeşil kapıdan bilerek çıktım.” Ahmet Rasim’e ait olan bu sözler her DAÇKA’lı için geçerlidir. DAÇKA, okul hayatımın ilk yıllarında zamanın geçmek bilmediği daha sonraları ise zamanın hızına yetişemediğim yer. Deli dolu geçen 10 yıl... Okuldaki ilk zamanlar herkes için zordur, tanımadığın insanlar ve belki de ilk defa aileden bu kadar uzak olmak... Çok farklı hayatların buluşma noktasıdır DARÜŞŞAFAKA.

Fotoğrafla tanışmam burada oldu. Bun de bu fotoğraflarla 10 yıl boyunca içinde bulunduğum ortamı anlatmaya çalıştım. DAÇKA’nın herkes için farklı bir anlamı var, ben de bu karelerle kendi farkındalığımı anlatmaya çabaladım. Sonuçta bu kitap meydana geldi.” Çağdaş Torbacıoğlu


Kitap Detayları:

25,5 x 24 cm | 148 sayfa | Siyah-Beyaz | Parlak kuşe, karton kapak I Tasarım: Sami Solmaz I 1.Baskı


Fotografevi Yayınları, Ağustos 2013 


Satış Fiyatı: 50 TL

35.jpg

Tatlı Fısıltılar (Sweet Nothings)

Vanessa Winship

İngiliz fotoğrafçı Vanessa Winship’in Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesindeki sınır kentlerinde okula giden kız çocuklarını fotoğrafladığı “Tatlı Fısıltılar” (Sweet Nothings) adlı projesi Fotografevi tarafından kitaplaştırıldı.

“Sınır bölgelerindeki kız çocuklarının bir dizi portresini çekmek istedim. Konumlarının farkında olarak kızlara fotoğraf makinesi önünde küçük bir alan, bir anlık bir önem vermek istedim,” sözleriyle çalışmasını özetleyen Vanessa Winship, bu projesiyle World Press Photo ödülünü kazandı ve Sony Dünya Fotoğraf Yarışması birincisi oldu.

51 fotoğrafın yer aldığı kitabın girişinde gazeteci-yazar Ahmet Tulgar’ın “Su, şeker, çocuk” başlıklı bir denemesi yer alıyor:


Kitap Detayları:

23 x 28,5 cm | 112 sayfa I 1.baskı


Fotografevi Yayınları, Ekim 2008


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

26.jpg

Viva Cuba Libre

Mehmet Günyeli

Mehmet Günyeli’nin Küba fotoğraflarından oluşan "Viva Cuba Libre" Fotoğraf Albümü.

Onurlu ve gururlu insanların ülkesi Küba’yı fotoğraflarımla anlatmak istedim.

Özgürlüğün ve devrimin sembolü olmuş bağımsızlığından hiç taviz vermeden dimdik ayakta duran bu güzel ülkeyi boydan boya dolaştım. Dost insanlarını tanıdım. Işığını ve renklerini çok sevdim Sokaklarında danslar ettim, şarkılar söyledim.

Gelin, hep birlikte, bir kez daha “ Yaşasın Özgür Küba “ diyelim.


Kitap Detayları:

23 x 23 cm | 44 sayfa | Sert Kapak | Renkli Baskı


Fotografevi Yayınları, 2005


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

52.jpg

Sokakların Sesi Küba

Özcan Ağaoğlu

Kitap; Özcan Ağaoğlu’nun 2 yıllık süreç içinde Küba’nın çeşitli bölgeleri ve özellikle Havana’da çektiği 105 siyah beyaz Küba fotoğrafından oluşuyor.

Küba sokaklarının sesini siyah beyaz karelerle anlatan Ağaoğlu, bizleri, alıştığımız dünyanın ve önceliklerimizin ötesine taşıyor.

Özcan Ağağoğlu’nun Leica fotoğraf makinası ile çektiği fotoğraflardan oluşan kitabın sponsorluğunu, Leica Türkiye Distribütörü Panatel A.Ş. yapıyor.


Kitap Detayları:

25 x 33 cm | 160 sayfa | Siyah-Beyaz Baskı | İngilizce-Türkçe | 1. Baskı


Fotografevi Yayınları, Nisan 2006


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

34.jpg

Kompozisyon

Sabit Kalfagil

Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon 


Mayıs 2017’de aramızdan ayrılan Prof. Sabit Kalfagil’in ilki 1981 yılında Yeni Fotoğraf Dergisi’nce basılan

"Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon" adıyla Fotografevi tarafından yayınlanan yeni baskıda, 1981 yılındaki ilk baskısında yer alan sistematik çerçevesinde ilk baskıdaki bilgilerin yanında Sabit Kalfagil’in zaman içinde eklediği görüşleri yer alıyor.


Kitap Detayları:

22 x 22 cm | 216 sayfa | Renkli Baskı


Fotografevi Yayınları, Ocak 2006


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

19.jpg

Çocuk Dünyam

Erdal Yazıcı

Erdal Yazıcı’nın “Çocuk Dünyam” Fotoğraf Albümünde Yazıcı’nın 20 yıllık bir süre

içinde çekimini yaptığı, günlük yaşam içinden çocukların ‘renkli dünyaları’nın

anlatıldığı 50 renkli fotoğraf yer alıyor.

Binlerce çocuk dünyası: Hüzünlü, sevgi dolu bakışlar; insanın içini ısıtan, güç veren… Sokakta, okulda, köyde, yaylada, işyerlerinde… Doğal, kırılgan, saf ve ak; kocaman renkli dünyaları olan çocuklar… Film karelerinden çıkıp bizleri süzüyorlar… Onlarla yüzleşiyoruz; kitap sayfalarında, sergilerde…

…Çocukların dünyası, sevgiyle sulanıp korunması gereken birer çiçek tarlası. Çocuk Dünyam Kitabı bu dokunun/kokunun küçük bir parçası ve küçük bedenlerine ‘kocaman dünyalar’ sığdıran arkadaşlarıma küçük bir armağan…


Kitap Detayları:

22 x 22 cm | 50 sayfa | Sert Kapak | Renkli Baskı


Fotografevi Yayınları, Mart 2005


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

15.jpg

İstanbul

Fotoğrafçıların Gözüyle

​İstanbul fotoğraflarından oluşan ‘Fotoğrafçıların Gözüyle İstanbul’ adlı fotoğraf albümü, ‘EMPA Electronics’ sponsorluğunda Fotografevi tarafından yayınlandı.

2010 yılında ‘Avrupa Kültür Başkenti’ olmaya hazırlanan İstanbul’u farklı renkleri ve zamanlarıyla belgeleyen kitapta Ömer Serkan Bakır, Adnan Sokol, Çetin Ergand, Ercan Arslan, Halim Kulaksız, İbrahim Zaman, Muhsin Divan, Mustafa Turgut, Nadir Ede, Oktay Çolak, Sabit Kalfagil ve Uğurhan Betin’in fotoğrafları bulunuyor. 


Kitap Detayları: 

23 x 17 cm | 152 sayfa


Fotografevi Yayınları, Kasım 2008


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

23.jpg

Döne Döne Van Gölü

Lütfi Özgünaydın

Lütfi Özgünaydın, Van Gölü kıyılarında çeşitli mevsimlerde dolaşarak çektiği Van gölü kıyılarının doğa güzellikleri, kültürel değerleri ve yaşam kesitinden oluşan fotoğraflarını yirmi adet denemesi ile beraber "Döne Döne Van Gölü " ismiyle bir fotoğraf albümünde topladı.


Lütfi Özgünaydın, " Van Gölü ve çevresi beni çok etkiledi. Doğa çok güzel. Tarihi ve kültürel değerler kıyıları bir başka zengin kılıyor. Yöre insanı cana yakın. Yaşayamayacağınız güzellikleri buralarda yaşıyorsunuz. Yerel tatlara ulaşıyorsunuz. Herkesin gidip bu kıyıları görmelerini isterim." diyor.


Kitap Detayları:

23 x 23 cm | 107 sayfa


Fotografevi Yayınları, Mayıs 2005


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

24.jpg

Mardin

Lütfi Özgünaydın

Lütfi Özgünaydın, mimari dokusu ve yaşam biçimiyle en önemli kentlerimizden birisi olan Mardin’de yaklaşık 5 yıl içinde objektifine ve kalemine yansıyanları bir albümle bir araya getirdi.

Mardin dinler ve diller diyarı. Yüzyıllardır, Müslümanı, Süryanisi, Ermenisi, Keldanisi barış içinde yaşamış. Sokaklarda Kürtçe, Arapça, Süryanice birçok dil adeta diller senfonisini oluşturmuş.

Daracık sokaklardaki esnaflar yüzlerce yıllık sanatları icra ediyorlar. Sevgi ve içtenlik kol kola. Lütfi Özgünaydın, beş yıl boyunca Mardin’in ilçelerini köylerini bir bir gezmiş. Taş işçiliğin doruğa çıktığı eserleri, yaşamı

anlatıyor fotoğrafları ve demeleriyle.


Kitap Detayları:

23 x 24 cm | 110 sayfa | Sert Kapak | Siyah-Beyaz Baskı | İngilizce-Türkçe


Fotografevi Yayınları, 2005


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

25.jpg

İstanbul'un Orta Yeri

Mehmet Duru

ORTA YERDE SÜRÜKLENME


Sıradan, sıra dışı (görevli, satıcı, aylak) insanların yolculuğu.

Yorgun, dinç, çirkin, güzel, kederli, neşeli bedenlerin yolculuğu.

Ellerin, ayakların, gözlerin kulakların, midelerin, organların yolculuğu.

Oturuşu kalkışıyla bir ‘sosyal bünyenin’ yolculuğu.

Yolculuğun başı, sonu neresidir? Rotası nedir? Böyle bir yolculuk var mıdır?

Gözümüzün, bedenimizin bütün soruları, eski ve yeni bütün cevapları bu hoş belirsizlikte sürüklenir.


Kitap Detayları:

24 x 30 cm | 77 sayfa | Siyah-Beyaz Baskı


Fotografevi Yayınları, Eylül 2006


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

27.jpg

Yakın Öyküler

Melih Zafer Arıcan

Melih Zafer Arıcan’ın 1995 yılında ABD’de başladığı, hala devam eden, içinden iki sergi çıkan ve henüz sergilenmeyen fotoğrafların da bulunduğu uzun soluklu projesinden derlenen “Yakın Öyküler” isimli fotoğraf albümü Fotografevi Yayınlarından yayınlandı.


Albümde yer alan fotoğraflar özellikle ABD’de çok yaygın olan “pür form” geleneğinin bir örneğidir. Bu tarz, nesnelerin şekillerinden yola çıkarak, farklı soyut anlamlara ulaşmayı hedefler.


Kitap Detayları:

23 x 24 cm | 110 sayfa | Sert Kapak | Siyah-Beyaz Baskı | İngilizce-Türkçe


Fotografevi Yayınları, 2005


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)

32.jpg

Yaşamdan

Ömer Serkan Bakır

Ömer Serkan Bakır “Yaşamdan”

Fotoğraf Albümü


Ömer Serkan Bakır’ın daha çok 2000 yılından sonra çektiği fotoğraflarını topladığı “Yaşamdan” fotoğraf albümü, batıdan doğuya geçişi fotoğraflarla anlatıyor. İnsan yaşamları ve portreler üzerine kurgulanan albümde Amerika’dan Kamboçya’ya uzanan geniş bir yelpazede 12 ülkeden fotoğraflar yer alıyor.

Farklı bir baskı tekniği ile hazırlanan albüm HP Indigo Press ile sadece 400 adet basıldı.


Kitap Detayları:

22 x 22 cm | 128 sayfa | 1 Baskı


Fotografevi Yayınları, Aralık 2006


Satış Fiyatı: - (BASKISI TÜKENDİ)